2018 Güncellemesi

 

2018 için Güncelleme

2018 Yılında Gösterilecek İsimler

2018 yılında, 1918 yılında savaşta ölenlerin isimlerinin gösterimi 17 Eylül 2018 tarihinde başlayacak ve 11 Kasım’da sona erecektir. Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, Almanya, ABD, Türkiye, Belçika, Avustralya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Yeni Zelanda, Slovenya, Çin ve Britanya eski Hint Ordusu’ndan hayatlarını kaybetmiş 850,000’den fazla askerin ismi burada yer alacaktır.

Gösterim her gün 11.5 saat sürecek ve her ismin belirli bir gün, saat ve dakika içinde görülmesini sağlayacak şekilde programlanacaktır. Bu sitede bulunan İsim Arama işlevinin 15 Ağustos tarihinde güncellenerek 1918 yılına ait isimler buraya eklenecektir.

Bu websitesinde bulunan isimlerin tamamının katılımcı ülkelerdeki Dünya Hatırlıyor gösterim yerlerinin herhangi birinden izlenmesi mümkün olacaktır.

2018 gösterimi 1919, 1920, 1921 ve 1922 yılındaki resmi savaş kayıplarını da içerecektir. Savaş sırasındaki yaralanmalar ve hastalıklar sonucu savaştan sonra ölmüş binlerce kişi daha bulunmaktadır.

Kuruluşunuzun 2018 yılında 1918’de ölenlerin isimlerinin gösterimine katılmayı istemesi halinde lütfen bizimle temas ediniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2017

1917’de hayatını kaybeden askerlerin isimlerinin yer alacağı 2017 ekranı Eylü 25 ayı sonlarına doğru başlayacak olup, 11 Kasım tarihinde sona erecektir. Bu çerçevede, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, Almanya, ABD, Türkiye, Belçika, Avustralya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Yeni Zelanda, Slovenya, ÇHC ve eski İngiliz Hint Ordusu’nda görevliyken hayatlarını kaybetmiş 661.800’den fazla askerin ismi gösterilecektir.

Günde 10 saat 40 dakika süreyle devam edecek olan bu gösterimde her bir askerin ismi belirli bir günün belirli bir saati ve dakikasında ekrana gelecektir. İnternet sitesindeki isim arama özelliği, 1917’de hayatını kaybedenlerin isimlerini de kapsayacak şekilde 15 Ağustos tarihine kadar güncellenmiş olacaktır.

Tüm isimleri, bu internet sitesinde veya “Dünya Hatırlıyor” projesine katılan ülkelerdeki gösterim noktalarında görmek mümkün olacaktır.

1917’de hayatını kaybedenlerin isimlerinin 2017’de bulundukları bölgede sergilenmesini arzu eden kurumların bizimle temasa geçmeleri rica olunur.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2016

1916'da öldürülenlerin isimlerinin 2016 gösterimi 28 Eylül'e başladı ve 11 Kasım'da sona erdi. Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, Almanya, Türkiye, Belçika, Avustralya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Yeni Zelanda, Slovenya ve eski İngiliz Hint Ordusu'ndan hayatlarını kaybeden askerlerin 597.880'den fazla adı ortaya çıktı.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2015

1915’te hayatını kaybetmiş askerlerin isimlerinin 2015 yılında yayınlanmıştır 5 Ekim tarihinde başlayacak ve 11 Kasım tarihinde sona erecektir. Bu çerçevede, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, Türkiye, Belçika, Avustralya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Yeni Zelanda, Slovenya ve eski İngiliz Hint ordularında görev almış ve hayatlarını kaybetmiş 516.000’den fazla askerin isimler çıktı.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The 2014 Display

At sunrise November 11th 2014, the World Remembers completed the first of its five years of name-displays of those killed in WW1.

More than eighty schools, universities, libraries, museums and other organizations in Canada and the United Kingdom presented the 2014 names-display.

292,207 names of those killed in 1914 from the following nations were presented:

“Naming them here at City Hall and in schools and universities reminds us that each of the millions who lost their lives were individual human beings. For 99 years they have been honourably remembered as a collective – as ‘them’ – but on the 100th year it is time to remember them individually, even if that takes weeks and months to do. As an ancient combat airman, I think it is appropriate that all of the WWI dead be recognized in this way.  A century has passed and our world is a different place, so we can name all those killed in the 1914-1918 war with respect and without offence.”

- Major General Richard Rohmer, OC, CMM, DFC, KStJ, Chevalier of the Legion of Honor (France) remark on the official opening ceremony at Toronto City Hall

2014 Educational Materials

The World Remembers provided a gallery of WWI photos and educational materials to all participants in the project. In addition, together with Canada’s National Arts Centre Orchestra, the Calgary Philharmonic and the Thunder Bay Symphony, we commissioned  ‘The Song Of The Poets’ a choral piece set to the words of war poets from the UK, Germany, France and Canada. This piece was made available to all organizations that participated in The World Remembers and was performed across Canada and in the United Kingdom.

A Message From the Producer R H Thomson