Hakkimizda

Biz, tek amacı “The World Remembers”  (Dünya Hatırlar) girişimini gerçekleştirmek ve faaliyete geçmesini sağlamak olan Toronto, Kanada merkezli, kâr amacı gütmeyen bir Kanada oluşumuyuz.

Oluşum, Birinci Dünya Savaşının Yüzüncü Yıldönümünde beş anma yılı boyunca, aşağıda kayıtlı faaliyetleri gerçekleştirecektir:

- katılan ülkelerle Birinci Dünya Savaşı isimleri bilgi/veri dosyalarının koordine edilmesi,

- katılan ülkeler için özel isim-yansıları yazılım uygulamasının oluşturulması, 

- çok dilli web sitesinin oluşturulması, ev sahipliğinin yapılması ve idamesi, 

- isim-yansı yazılım uygulamasının proje yıllarının her birinde katılan bütün ülkelere iletilmesi,

- katılan her bir ülkeden isim-yansılarının bu web sitesinde gösterime sunulması,

- isim-yansılarının hazırlanması ve talep eden katılımcı ülkelerde telefonlara ve tablet bilgisayarlara yüklenmesi,      

- katılan ülkelerdeki okullar arasında seçilmiş eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin sağlanması.

The World Remembers, katılan ülkeler tarafından sağlanan özel bağışlar ve katkılarla finanse edilmektedir. Kanada’da hayır kuruluşu statüsüne sahip olduğumuzdan Kanadalı bağışçılar vergi iadesi alacaklardır. Katılan her bir ülke kendi ülkesi içindeki her türlü isim-yansılarının oluşturulması ve finanse edilmesinden sorumludur.

Bu girişimi mümkün kılan kaynaklar, yalnızca zaman ve para değil, aynı zamanda bu düşüncenin yaratacağı etkiye olan inancımızdır. Pratik ve siyasi düşüncelerin projenin sonlandırılması tehlikesini yarattığı anlarda özel şahıslar yardımımıza koştu. Bildiğimiz kadarıyla, başka hiçbir kuruluş bu kadar geniş ve kapsayıcı bir anma etkinliği gerçekleştirmemiştir. Çok umutsuz anlardan birinde, üstünde sadece “Çünkü yaptığınız önemli” yazan bir notla birlikte bir bağış aldım.  

The World Remembers, savaşa taraf olmuş dünyadaki tüm uluslara mensup savaş şehitlerinin isimlerini tarihte ilk defa gözler önüne serecek. Projemiz siyasi, pratik ve mali güçlüklerine rağmen bu açıdan çok önemli. Paylaştığımız ortak tarihi sadece hatırlamakla kalmayacak, aynı zamanda saygımızı göstererek onurlandıracağız.  

Oluşum hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.