İsimleri ara

The World Remembers bütün katılımcı ülkelerden Birinci Dünya Savaşı’nın askeri kayıplarını içeren bir veri tabanı hazırladı. Her bir isimle ilgili bilgiyi ve aynı zamanda isim ekranımızda görünme tarihini ve zamanını bulmak için aşağıdaki arama aracını kullanmanız konusunda sizi teşvik ediyoruz.

Veri tabanı bazı ülkeler için tamamlanmışken diğer ülkeler Birinci Dünya Savaşı dijital arşivlerini oluşturmaktadır. Bu nedenle söz konusu ülkeler verilerini yıldan yıla verecektir.  Arama sonuçlarıyla birlikte sunulan ve verilerin bazılarının çerçevesini çizen notları lütfen okuyunuz.

Aramanıza başlamak için, aşağıda yer alan formda Soyadı giriniz, Ülke ve Ölüm Yılını seçiniz ve “Başla”ya tıklayınız. Eğer “İlk Ad” gibi daha fazla bilgiye sahipseniz arama sonuçlarını daraltmak için bu bilgiyi giriniz. Ülke Alanı kişinin doğduğu ülke ile aynı olabilir veya olmayabilir, bu alan için Birinci Dünya Savaşında hangi ülke için savaştığını dikkate alınız.  

Aramanız sonuç verdi.

Ülkeler, Veri sınırlamaları ve Mülahaza

Belçika 1. Dünya Savaşı Belçika ölümlerina dair verileri Ypres’deki “In Flanders Fields” müzesinde muhafaza etmektedir. Barış Şehri ünvanını taşıyan Ypres, 1. Dünya Savaşı’nda Belçika toprağı üzerinde ölenlerin veritabanını da düzenlemektedir. Ek bilgiler için www.inflandersfields.be

Projemizdeki Kanada isimleri www.vac-acc.gc.ca adresindeki Kanada Sanal Savaş Anıtı veritabanından alınmış olup 1922’nin sonuna kadarki süredeki Kanada savaş ölümlerini kapsamaktadır. 1919 – 1922 dönemi, savaşta yaralanıp müteakip yıllarda ölen Kanadalıları kapsamaktadır.  68.000 kişilik bu grubun üyeleri ve gömüldükleri yerler için şu sitelere bakabilirsiniz: www.cwgc.org veya www.warmuseum.ca.

Fransa Savunma Bakanlığı Dünya Sizi Anıyor’a asker ölümlerini kapsayan iki veritabanı tahsis etti ve 2014 yılı isimleri 1914 Fransız asker ölümlerinin bu iki veritabanından alınmış bir derlemesidir. Derleme çalışmalarımız devam etmekte olup 1915 – 1918 yılları asker ölümleri henüz veritabanına dâhil edilmemiştir. 1. Dünya Savaşı Fransa verilerine dair notlara bakmanızı öneririz. 

İsim görüntülemesi sadece 1914 – 1922 yıllarında ölen Fransız ve Fransa kolonilerı askerlerini kapsar. 

Alman Savaş Mezarları Komisyonu (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge – VdK) Dünya Sizi Anıyor’a 1. Dünya Savaşı’nda öldürülen 800.165 Alman askerinin isimlerini verdi. Alman asker ölümleri 1,8 milyon olarak tahmin ediliyorlar, dolayısıyla yukarıdaki dosyada tahminen 700.000 ismin eksik olduğunu düşünüyoruz. 

Commonwealth (İngiliz Milletler Topluluğu) Savaş Mezarları Komisyonu İngiliz Hindistan Ordusu’ndan 1914’te öldürülen 7.380 askerin ismini bize sağladı. Bu isimler 1947’deki bölünmeden önceki Hindistan sınırları dâhilinden olduklarına göre İngiliz Hindistan Ordusu mensupları bugünkü Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’ten olabilirler. 

Commonwealth (İngiliz Milletler Topluluğu) Savaş Mezarları Komisyonu Britanya Silahlı Kuvvetleri’nden 1914’te öldürülen 33.799 askerin ismini bize sağladı. Britanya Silahlı Kuvvetleri’nde İrlanda, Kanada, Avustralya ve diğer birçok ülkeden asker vardı. Onların hepsinin askeri kayıtları şimdi Büyük Britanya’dalar ve isimleri Birleşik Krallık isimler sergilemesinde görülebilirler. Bahsedilen 33.799 askerin herbirine dair ek bilgi ve gömüldükleri yer için şu siteye bakabilirsiniz: www.cwgc.org

Avustralya Savaş Anıtı 1914’te öldürülen 74 Avustralyalı’nın isimlerini bize sağladı. Avustralya’nın 1914 Anma Listesi’ne 48 başka isim de var, ancak bu kişiler Birleşik Krallık ve başka ülkelerin silahlı kuvvetlerinde hizmet ettiler ve isimleri Birleşik Krallık isimler sergilemesinde görülebilirler. 

2014 için Çek Cumhuriyeti’nin isimleri Prag’daki Merkezi Askeri Arşivler – Askeri Tarih Arşivleri’nden sağlandılar. Bunlar Çek Cumhuriyeti’nin derlemekte olduğu ve büyük bir kısmı Askeri Tarih Arşivleri’nde saklanan 1. Dünya Savaşı şehit isimleri kartotek indekslerinden alındılar. 1. Dünya Savaşı’nda Çek askerleri Avusturya-Macaristan Ordusu’nda hizmet ettiler ve bu ordunun Zayiat Listeleri (Verlustlisten) 1. Dünya Savaşı’nda Avusturya-Macaristan Ordusu’nun verdiği 1.016.200 şehit ismini düzenleyen Viyana’daki Savaş Arşivi’ndedir.